Výhled v létě

Přeskočit navigaci

Chalupa pod Bramberkem - Popis okolí
Jizerské rozhledny, Jizerská magistrála, Liberec atd.

Zpátky k navigaci

Vodopády Jedlová

Možnosti rekreace v Jizerských horách jsou skutečně široké, ať už je Vaší doménou turistika, lyžování a nebo cykloturistika.

Chata se nachází v okrajové části obce Horní Maxov v blízkosti rozhledny Bramberk. Jablonec n.N. je vzdálen 6 km a je dostupný MHD, viz. mapa.

Cykloturistika i pěší turistika nabízí v okolí ideální terény po kvalitní síti značených tras nejen Jizerské magistrály. Díky naší poloze zde naleznou i příznivci rekreační cykloturistiky nebo rodiny s dětmi trasy s malou obtížností, které jsou převážně rovinaté (převýšení 150-200 m) a cyklostezky mají z 70% asfaltový povrch. Také je možno využít služeb pravidelné linky cyklobusu – Jablonec n.N. - Bedřichov – - Liberec - Turnov.

Zájemci o kulturní vyžití a památky zde najdou mnoho zajímavostí, které stojí za návštěvu.

Jizerské rozhledny

Chloubou kraje je soustava kamenných a železných rozhleden s fantastickými výhledy do okolí. Většina z nich vyrůstala již v osmdesátých letech 19.století, jen aby se lidé mohli rozhlédnout dále do kraje. Představíme si ty nejoblíbenější.

Bramberk

Od roku 1889 tu stála dřevěná rozhledna, která vyhořela a v letech 1911-1912 byla nahrazena 21 m vysokou žulovou věží podle projektu jabloneckého architekta Roberta Hemmricha. Nádherné výhledy do krajiny na Černostudniční a Prosečský hřeben, Krkonoše, masiv Ještědu a částečně na Lužické hory. Rozhledna je snadno dostupná po silnici z Horního Maxova. Na vrchol Bramberku vede 8 značených cest, které skýtají mnoho možností kombinací pěších výletů.

Slovanka

je považována za nejstarší železnou rozhlednu v Čechách a je uznána státní památkou ČR. Byla zakoupena na Světové výstavě ve Vídni a roku 1887 znovu postavena. Na slavnostním otevření se sešlo přes 5000 lidí a na dobrovolném vstupném se vybralo tolik, že to zaplatilo koupi i s převozem. Po době, kdy celá stavba chátrala, ji v roce 1999 koupila obec Lučany n.N. a za pomoci sponzorů a dobrovolných pomocníků ji opravila a 5.7.2000 znovu zpřístupnila.

Královka

se nachází na vrcholu hory Nekras (Nekraš), který je nejvyšším bodem Maxovského hřebene. V letech 1888-1906 zde stávala dřevěná rozhledna, kterou však zničila vichřice. Roku 1907 ji nahradila 23,5 m vysoká kamenná věž, jejíž stavba trvala pouhé čtyři měsíce. Královka nabízí jeden z nejhezčích rozhledů v Jizerských horách. Kruhové panoráma zahrnuje Jizerské hory, Ještěd i Krkonoše.

Černá Studnice

kamenná rozhledna na nejvyšším vrchu Černostudničního hřebene (869 m.n.m.) postavená roku 1905 Spolkem pro Jablonec a okolí. Zdi rozhledny tvoří u paty žulové kvádry těžké až 3 tuny. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 26 m. Původně jako rozhledna sloužilo pouze vrcholové skalisko, do kterého byly vytesány vstupy. Nabízí se odtud překrásný výhled na Jablonecko, Ještěd i Krkonoše. Nedaleko chaty se nachází zbytky malé botanické zahrady.

Jizerská magistrála

Jizerské hory a jejich Jizerská magistrála je bezesporu nejkrásnějším přírodním cyklisticko – turistickým areálem v Čechách s hustou sítí kvalitně značených tras. Stezky dlouhé přes 100 km jsou v nenáročném terénu v nadmořské výšce kolem 1000 m.n., což zaručuje kvalitní podmínky k odpočinku v čistém prostředí. V létě se tu jezdí tradiční cyklistické závody „ Jizerská 50“ na horských kolech pro mladé i starší vyznavače sportovní horské cyklistiky.

Jizerka

Stará dřevařská a sklářská osada Jizerka bývá nazývána královnou Jizerských hor. Je to nádherné místo s neopakovatelnou atmosférou. Safírový potok, který se v Jizerce napojuje na Bílý potok, byl nalezištěm drahokamů a zlata. Jak název napovídá k nejcennějším patřily safíry. Jizerka je nejvýše položená osada v ČR, která je trvale obydlená. V okolí naučná stezka Bukovec, rašeliniště Jizerky.

Kristiánov

byl založen r. 1780 a byl nazván podle majitele panství, hraběte Kristiána Filipa Clam-Gallase. Byla zde nejvýznamnější sklářská huť Jizerských hor, která vyráběla skleněné tyčky, tyčinky a ozdoby na lustry. Roku 1882 byla sklárna z finančních důvodů uzavřena. Výroba byla přenesena do nové sklárny vystavené v Rýnovicích, stará huť o pět let později vyhořela a spolu s ní také škola a chalupy sklářů. Zůstala jen Liščí bouda (bývalá sklářská hospoda) a od r. 1964 je zde umístěna expozice sklářství a přírody Jizerských hor, která byla obnovena v l. 1987 - 1988 pod patronátem Muzea skla a bižuterie v Jablonci n. N.

Jizerské pomníčky

Starodávné tesané kameny, malované tabulky nebo prosté dřevěné či letité železné kříže najdete u cest i hluboko v lesích, jako by k nim čas ani nedorazil. Tito mlčenliví svědkové připomínají mnohdy i více než sto let staré příběhy, často velice zajímavé, většinou však smutné a tragické. Zajímavou publikací, která o nich pojednává je KNIHA O JIZERSKÝCH HORÁCH M.Nevrlého.

Jablonec n.Nisou

Jablonec n.Nisou je nazýván město skla a bižuterie. Jistě stojí za návštěvu místní muzeum. Město nabízí veškeré služby - jako divadlo, restaurace, bary, diskotéky. I sportovní vyžití - krytý bazén s dvěma tobogány, vířivkami, umělým vlnobitím, squash, bowling atd. Nedaleko města leží další rozhledny Na Proseči a Černá Studnice.

Liberec

Liberec je krajským městem a nabízí řadu turistických zajímavostí. Mezi nejzajímavější patří botanická zahrada, ZOO nejstarší v Čechách se svými bílými tygry, Aquapark Babylon ve stylu římských lázní, rozhledna Ještěd, Severočeské muzeum a mnoho dalších.

PomníČky Jizerských hor

Namátkou další zajímavosti v okolí a tipy na výlet:

Český ráj

Malá Skála, Valdštejn, Kost, Trosky, Hrubá Skála, Sedmihorky, Prachovské skály. Popis turistických , přírodních a kulturních zajímavostí v okolí nemůže být nikdy vyčerpávající , takže jsme zde namátkou vybraly pár tipů pro výlety.

Konec stránky